Otwarci - Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej

Pomoc okołoporodowa 8 października 2019

Otwarci - Ośrodek Psychoterapii Analitycznej - Białystok - Psychologiczna pomoc okołoporodowa

Już nigdy nic nie będzie takie samo.

Rodzicielstwo to ważny, ale też zobowiązujący etap życia, który odwołuje się do doświadczeń z naszymi rodzicami, jak również nawiązuje do nieświadomych wspomnień z okresu naszego niemowlęctwa. Te doświadczenia są bardzo różne i wpływają na to jak przeżywamy dziecko, które ma przyjść na świat, siebie, partnera, ciążę.

W pracy psychoterapeutycznej spotykamy się z różnymi sytuacjami. Są osoby, które świadomie planują dziecko, pojawiają się kobiety, które nie akceptują swojej ciąży, ale też pojawiają się osoby, które planowały, oczekiwały i przeżyły ogromne rozczarowanie kiedy dziecko pojawiło się na świecie. Często powodem tych trudności jest pominięcia ważnego faktu – po urodzeniu dziecka już nic nigdy nie będzie takie same. Zmienia się nie tylko ciało kobiety, ale również cały układ w relacji z mężem, rodziną. Zdarza się, że upragnione rodzicielstwo, które wyobrażane jest jako wspólne spacery i całowanie stópek dziecka okazuje się pasmem porażek rodzicielskich, trudności w zrozumieniu tego co dzieje się z dzieckiem i jak zaspokoić potrzeby istoty, która jest tak bardzo zależna.

Ta całkowita zależność od opiekuna staje się obszarem różnych lęków jak i pragnień. Kobiety często boją się być pochłonięte i zawłaszczone przez swoje dziecko albo z drugiej strony pragną doświadczyć tak szczególnej bliskości i w niej pozostać. Ten pierwszy etap daje szansę na doświadczenie bliskości i jedności z dzieckiem, która jest potrzebna aby nawiązała się silna więź i pojawiły dobre warunki do rozwoju dziecka. Często jest to niestety okres kiedy kobieta zostaje sama w świecie lęków, a mężczyzna czuje się odrzucony i odsunięty od tej pary, której nie może pomóc.

Na szczęście coraz więcej par decydujących się na dzieci i dostrzegających swoje trudności korzysta z profesjonalnej pomocy. Czasami potrzeba kilku spotkań aby kobieta spodziewająca się dziecka mogła porozmawiać o swoich obawach, a czasami potrzebna jest praca z para, która ma trudność z odnalezieniem się w nowej sytuacji. Zdarza się, że potrzebna jest psychoterapia długoterminowa, która daje szansę na to, że kobieta po porodzie będzie w stanie lepiej radzić sobie emocjonalnie w okresie połogu i kiedy stanie się najważniejszą opiekunką noworodka.

Nasza praca w obszarze pomocy okołoporodowej polega na tym aby pomóc przygotować się kobiecie, parą na psychologiczne pomieszczenie zmian jakie niesie ze sobą pojawienie się dziecka jak i pomoc w zwiększeniu emocjonalnej otwartości na nowego członka rodziny.

Rozmowa z psychoterapeutą daje szansę na głębsze zrozumienie trudności w akceptacji dziecka, nowej sytuacji, zmiany. Pomaga rozpoznać nieświadome projekcje i lęki oraz nadzieje, które zarówno mogą być przyczyną trudności w zajściu w ciąże jak i w cieszeniu się rodzicielstwem.

Autor: psychoterapeutka Izabela Trybus